تفاوت بین HDR و UHD در چیست ؟

2018/10/13

امروزه برای خرید تلویزیون با انواع انتخاب ها روبرو خواهید شد. انواع تلویزیون ها یا کیفیت و قدرت متفاوت روانه بازار شده است. با فهمیدن تفاوت بین اچ دی آر و یو اچ دی تلویزیون ها، قادر به انتخاب مناسب تری خواهیم بود. در این مقاله نیز به بررسی تفاوت بین اچ دی آر و یو اچ دی خواهیم پرداخت تا ضمن تفاوت ظاهری که دارند بیاموزیم که از تکنولوژی متفاوتی برای ساخت آنها استفاده شده است.   

تلویزیون های UHD

عامل مهمی که در تلویزیون های یو اچ دی به آن تفاوت بخشیده است و سبب تفاوت بین اچ دی آر و یو اچ دی شده است، رزولوشن است و آن را با نام دیگری کهK4 می باشد و یکی از مدل های آن است، می شناسند. رزولوشن به تعداد پیکسل هایی که در صفحه نمایش است، گفته می شود و پیکسل نیز نمایش رنگ ها را بر عهده دارد و واحد بسیار کوچکی است. وقتی پیکسل ها کنار هم قرار می گیرند تصویری ایجاد می شود که در نوع K4 مقدار آنها بسیار افزایش می یابد. در انواع الترا اچ دی رزولوشن به میزان ۲۱۶۰ است اما در نوع UHD این مقدار ۳۸۴۰ پیکسل به صورت افقی و ۲۱۶۰ پیکسل به صورت عمودی خواهد بود. از آنجا که کیفیت تصویر در این نوع تلویزیون ۴ برابر همه انواع اچ دی است به آن ۴K می گویند که بسیار مناسب خصوصیات آن است و به عنوان تفاوت بین اچ دی آر و یو اچ دی محسوب می شود.

کنتراست تلویزیون

تلویزیون های HDR 

عبارت HIGH DYNAMIC RANGE را به اختصار HDR می گویند که این یعنی افزایش شدید کنتراست تلویزیون. کنتراست به معنی تفاوتی است که بین روشن ترین رنگ و تیره ترین رنگ وجود دارد، به طبع کیفیت رنگ هایی که با این نوع تلویزیون مشاهده می کنید در صورت تفاوت بیشتر، بهتر خواهد بود. اگر ال ای دی که خریداری می کنید دارای این خصوصیات باشد تصاویر را به حالت پویاتری که دارای رنگ های زنده تری نیز هستند مشاهده خواهید کرد. مشاهده تصاویر در تلویزیون اچ دی آر بسیار واقعی تر خواهد بود و کنتراست و گستره رنگی ویژه ای دارد که یک تفاوت بین اچ دی آر و یو اچ دی خواهد بود. در واقعHDR به دامنه دینامیکی وسیع آن اشاره دارد که سبب تفاوت بین روشن ترین و تیره ترین نقطه ها در تصاویر خواهد شد. 

تفاوت بین اچ دی آر و یو اچ دی

تفاوت بین اچ دی آر و یو اچ دی را می توان این طور بیان کرد که نوع HDR استاندارد سینما و تولید کنندگان محتوا می باشد و تلویزیون های UHD استاندارد تولید کنندگان صفحه نمایش، پخش کنندگان محتوا و تلویزیون است. کنسرسیوم سینمای دیجیتال واژه ۴K را ایجاد کرده است، این کنسرسیوم ها دارای استودیو های فیلم سازی هستند و استاندارد تولید محتوا را مشخص می کنند. در نوع UHD رزولوشنی که تعریف شده است ۴ برابر استاندارد قبلی می باشد و علت نام گرفتنش به ۴K نیز همین ۴۰۰۰ پیکسل افقی می باشد. پخش و فشرده شدن این تلویزیون به وسیله JPEG2000 که عمق رنگ آن دوازده بیت است و بیت ریت تا ۲۵۰ مگابیت بر ثانیه دارد، صورت می گیرد. در نوع HDR گستره رنگ بسیار وسیع خواهد بود و بیش از یک میلیارد رنگ دارند که با ارائه این رنگ ها تصویر واقعی تری را ارائه خواهند داد، این دیگر تفاوت بین اچ دی آر و یو اچ دی می باشد.

کیفیت تصویر تلویزیون ,کنسرسیوم سینمای دیجیتال  

طیف انتخاب ها با تفاوت بین اچ دی آر و یو اچ دی 

تفاوت بین اچ دی آر و یو اچ دی سبب شده است طیف وسیعی از انتخاب ها پیش روی مشتری قرار بگیرد. مشتری با در نظر گرفتن رزولوشن و کیفیت تصویر تلویزیون مورد نظرش را انتخاب می کند و به همین دلیل است که تولیدکنندگان در تلاش هستند که محصولات خود را با کیفیت تر کنند و مدل بهتری روانه بازار کنند تا مورد پسند مشتری قرار بگیرد و به فروش برسد. با توجه به بودجه و هدفی که از خرید تلویزیون مورد نظر دارید نوع HDR و یا UHD را انتخاب خواهید کرد و از تماشای آن لذت خواهید برد. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما می توانید تماس برقرار کنید.

 تفاوت بین اچ دی آر و یو اچ دی مقاله بنیاد محتوا است  

سرخط خبرها

۳۰ فیلمی که در سال ۲۰۱۹ نباید از دست داد


ادامه خبر

بهترین تلویزیون های ۴k HDR سال ۲۰۱۸ , و بررسی آنها


ادامه خبر

HEVC/H.265 چیست و چه اهمیتی در ویدیوهای ۴K دارد


ادامه خبر

هر آنچه باید درباره فن آوری ۴k Ultra HD بدانید!


ادامه خبر